1 bifogad(e) fil(er)
Ikoner och orter byts ut i ortsträdet (gård blir socken, socknen borta)
Jag har problem med att det som tidigare varit gårdar blir omgjorda till socknar och (även tvärtom) i ortsträdet.
Se bifogad PDF. "Västergården 3/16 mtl <gård>" låg tidigare under byn Väby, vilket också framgår av födelsenotisens ort som har kvar sin "lampa" som leder till gården som nu har blivit sockennivå. Socknen "Hällstad (P)" har försvunnit helt och hållet (går inte att söka fram heller).
På senaste tiden har detta eller liknande effekt uppstått 3 gånger.
Det står kvar rätt uppgift på personerna. Det är när jag trycker på "lampan" eller "Redigera orter", som jag ser att vissa orter har blivit förvanskade (om jag gör någon ändring på orten och trycker OK, så hoppar naturligtvis det felaktiga in på personen också).
Finns det något känt problem? Det kan finnas gemensamma nämnare i att jag har lagt in siffror i ortsnamnen (numrering eller mantal). Det kan även vara så att jag lagt in en nivå med (t.ex.) "Västergården" och därunder olika "Västergårdar" som därmed heter snarlikt. Kan siffror i ortsnamnen eller namn som börjar på samma sak som ovanförliggande nivåer orsaka sådana här problem?
Om jag går in och väljer redigera på "kyrkan" (gården som har kyrkoikon) med namnet "Västergården 3/16 mtl <gård>" i mitt exempel, så står beskrivningen av gården fortfarande kvar där.
Jag tycker alltid att jag är försiktig och noggrann när jag matar in uppgifter.
Osäker på om jag ska lägga denna fråga här eller under "Fel". Bra om någon vet vad som kan orsaka detta.
M.v.h. Andreas
Finns det ID:n som jag bör ta hänsyn till?
Ska jag redigera "gården" (som ligger på församlingsnivå) så att den får församlingens namn och lägga in gården på nytt, där den hör hemma + koppla om poster som hörde till gården?
Eller ska / kan man skapa en ny socken och flytta in alla underliggande noder från den felaktiga till den nya, och flytta in gården (som ligger på församlingsnivå) till rätt ställe.
Vad jag funderar på är om det bara är texten som är det viktiga, eller om det finns några id:n som hör till församlingarna, och hur jag ska gå tillväga för att kontrollera att de är korrekta?
(Jag tänker att det skulle kunna finnas databasidentiteter som används av t.ex. DisByt eller vid uppdatering av ortsträdet, men vet inte alls om det är så.)
Jag fick inget svar från den fadder som jag skrev till. Hoppas att någon här kan svara.
1 bifogad(e) fil(er)
Möjlighet till vidare felsökning? Ytterligare skärmdump. Siffer- el. parentesproblem?
Men om det inte finns något sätt att kontrollera huruvida ortsdatabasen är korrekt, så vet man ju ändå inte om man gått tillräckligt långt tillbaka i tiden bland sina backup-filer? Låt säga att jag hittar ett fel om ett år...
Backupper finns alltså, men det är ingen tilltalande lösning tycker jag. Finns det någon som kan ta en titt på problemet igen?
En teori jag har nu är att det har med parenteser att göra. Jag hade tagit fler skärmdumpar tidigare, när jag upptäckte ett liknande fel (den 13/7 2013). Där var socknen "Hällstad (P)" fortfarande korrekt (socknen som nu heter "Västergården 3/16 mtl"), men en av gårdarna under Hällstad (P)\Väby\Västergården hade då fått en kyrko-ikon på sig. Det var inte förrän jag döpte om den till ett namn utan siffror som jag kunde byta ikon (från kyrka till gård). Så trodde jag åtminstone då, men det kanske lika gärna kan ha varit parenteserna som strulade till det (om de på något felaktigt sätt indikerar länsbokstav även på djupare nivåer än församling som också kräver kyrkoikon.)
Jag konstaterar även att i min nuvarande databas heter såväl Hällstad (P) (Ulricehamns kommun) som Rångedala (P) (Borås kommun) numera "Västergården 3/16 mtl".
Detta ärende kanske redan finns registrerat som en bugg, med tanke på det du skrev. Finns det någon som kan ta en titt på det igen? Kanske parenteserna (eller siffror) i namnen är en ledtråd att följa upp?
Jag bifogar bild från den 13 juli, då Hällstad ännu var korrekt, men där fel börjat uppstå på nivåer djupare där under.