Citat Ursprungligen postat av DanielBerglund Visa inlägg
Gedcom v4 är väl samtida med Magnus Ladulås och gör nog inget bättre, särskilt som v4-importen i Disgen inte har underhållits på många år. I nästa version av Disgen tar vi bort den helt.

Problemet med din import är inte att det finns en massa icke-standard taggar, dem struntar Disgen bara i, utan problemet är att det finns två individer som refereras i filen men de verkar inte finnas definierade. Se längst ner i filen. Det klarar inte Disgen alls och då avbryts importen. Det är möjligt att detta går att ordna ändå genom att regidiera lite i gedcomfilen.

Hittills har vi sagt att vi inte försöker stödja direkta felaktigheter i gedcomfilerna. Vi får väl se om det går att hantera en del av vissa andra programs egenheter i nästa version av Disgen, men det är ganska arbetskrävande, för det finns många olika program och det finns tydligen många olika sätt att läsa fel i gedcom-standarden.

Om någon har tid över och intresse för lite utveckling, så vore det intressant att ha en "gedcom-masserare" som läser in en gedcomfil och skriver ut den, rättad. Man skulle kunna utgå från Disgens gedcomparser och förmodligen sparka igång något med FreePascal.
Intresse och kunskap, inklusive i Pascal, finns. Kanske svårare med tiden. Om jag fick ett ex av DiSGen för besväret skulle det kanske gå lättare att hitta tiden, utan en GEDCOM-masserare blir det ju ändå inget köp för mig. Ska programmet göras som ett fristående program kan jag ju göra det i C# eller VB.Net, har alla Microsofts program via MSDN-prenumeration.

Finns det för övrigt något standardmässigt sätt att länka till foton i en GEDCOM-fil?

Finns det något dokument som beskriver exakt den (subset/superset av) GEDCOM 5.5-standarden som DiSGen hanterar? ("Vi följer GEDCOM 5.5-standarden duger inte som svar... :-))