Jag har problem med att det som tidigare varit gårdar blir omgjorda till socknar och (även tvärtom) i ortsträdet.
Se bifogad PDF. "Västergården 3/16 mtl <gård>" låg tidigare under byn Väby, vilket också framgår av födelsenotisens ort som har kvar sin "lampa" som leder till gården som nu har blivit sockennivå. Socknen "Hällstad (P)" har försvunnit helt och hållet (går inte att söka fram heller).
På senaste tiden har detta eller liknande effekt uppstått 3 gånger.
Det står kvar rätt uppgift på personerna. Det är när jag trycker på "lampan" eller "Redigera orter", som jag ser att vissa orter har blivit förvanskade (om jag gör någon ändring på orten och trycker OK, så hoppar naturligtvis det felaktiga in på personen också).
Finns det något känt problem? Det kan finnas gemensamma nämnare i att jag har lagt in siffror i ortsnamnen (numrering eller mantal). Det kan även vara så att jag lagt in en nivå med (t.ex.) "Västergården" och därunder olika "Västergårdar" som därmed heter snarlikt. Kan siffror i ortsnamnen eller namn som börjar på samma sak som ovanförliggande nivåer orsaka sådana här problem?
Om jag går in och väljer redigera på "kyrkan" (gården som har kyrkoikon) med namnet "Västergården 3/16 mtl <gård>" i mitt exempel, så står beskrivningen av gården fortfarande kvar där.
Jag tycker alltid att jag är försiktig och noggrann när jag matar in uppgifter.
Osäker på om jag ska lägga denna fråga här eller under "Fel". Bra om någon vet vad som kan orsaka detta.
M.v.h. Andreas