Resultat 1 till 16 av 16

Ämne: Kvalitetskontroll?

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    DanielBerglunds avatar
    Daniel Berglund
    Medlemsnr
    25564
    Ort
    Göteborg
    Inlägg
    1 249
    Vi har faktiskt tänkt ha ett nummer om kvalitetsaspekter i släktforskningen men det var väl tur att det inte blev det här numret då

    Anders (eller någon annan som ser detta!), skulle inte du vilja skriva en artikel om hur långt tillbaka man kan komma om man har krav på kvalitet och säkra belägg? Har sett frågan diskuteras ibland och olika påståenden flyga förbi, men det skulle vara intressant att läsa en artikel om det med motiveringar till varför det är som det är.
    Vice ordförande (2025) & Disgenutvecklare.

  2. #2

    Tony Karpenholt
    Medlemsnr
    26991
    Ort
    Uppsala
    Inlägg
    18
    Det är lite kul med vilka vi har som släktingar bakåt, alla vill ha någon spännande person att härstamma ifrån...många hävdar med bestämdhet att de är av vallonsläkt exempelvis... medans modern forskning har visat att det var relativt få valloner som kom till Sverige dock.
    Vi som tragglar i kyrkoböckerna vet att de flesta Svenskar var torpare, drängar, pigor, arrendatorer, hemansägare, soldater, kronobönder, rättare, kuskar, etc ....om man har tur kanske man kan hitta nån släkting som inte har ett "..sson" namn, och känna lite anspänning över det..
    Att kunna komma längre bakåt i släktforskningen än till 1600 är näst intill omöjligt...så romare och och egyptiska faraoner är naturligtvis bara fria fantasier................

  3. #3

    Anders Johansson
    Medlemsnr
    35275
    Ort
    Tranås
    Inlägg
    1
    Att härstamma från Egyptiska faraoner känns ju intressant, men det är väl ungefär lika troligt som att hästamma från Jan Guillos Arn. Det otroliga i det hela är väl att DISKULOGEN publicerar detta skräp, utan ens en notis om det tvivelaktiga i hela artikeln.

  4. #4
    Christers avatar
    Christer Gustavsson
    Medlemsnr
    4621
    Ort
    Linköping
    Inlägg
    1 906
    I Diskulogens två senaste nummer har artiklar med, i mina ögon, tvivelaktiga uppgifter publicerats. Det är min förhoppning att dessa varit så provocerande att någon känner behov av att bemöta dessa ur ett källkritiskt perspektiv i något kommande nummer av tidningen.
    Christer Gustavsson - Dis verksamhetsledare emeritus

  5. #5

    Anders Berg
    Medlemsnr
    1397
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    15
    Diskussionen har fortsatt på Anbytarforum.

    http://aforum.genealogi.se/cgi-bin/d...72#POST1050072

  6. #6
    Jag skrev om linjen till egyptiska faraoner - med källhänvisning. Och att det mest var en kul grej - som jag inte omedelbart kan se några fel i (trots att jag inser omöjligheten i upplägget).
    Arn är en fiktiv figur - men flera av personerna i hans omgivning är historiska.
    Själv har jag ärvt släktutredningar, en leder till hertig Magnus (son till Gustav Vasa) som jag förgäves sökt belägga i det "vanliga" arkivmaterialet. Men - egentligen vill jag hellre arbeta med mer sentida frågor - jag har en lucka med en anfader mellan 1894 och 1901!

  7. #7
    DanielBerglunds avatar
    Daniel Berglund
    Medlemsnr
    25564
    Ort
    Göteborg
    Inlägg
    1 249
    Jag tror vi har fått en kandidat till att skriva en artikel till Diskulogen om detta, men är fler intresserade får man gärna höra av sig till redaktören (diskulogen@dis.se). Som jag sade ovan - själv skulle jag gärna läsa en artikel om vad som är möjligt med bibehållande av källkritiskt tänkande.
    Vice ordförande (2025) & Disgenutvecklare.

  8. #8

    Sten Magnusson
    Medlemsnr
    6438
    Inlägg
    107

    Källkritik

    Citat Ursprungligen postat av Anders Berg (M01397) Visa inlägg
    Diskussionen har fortsatt på Anbytarforum.

    http://aforum.genealogi.se/cgi-bin/d...72#POST1050072
    Den diskussion Anders hänvisar till är tyvärr f.n. avsomnad. Där finns dock en hel del synpunkter på olika saker om bl.a. vikten av källkritiskt tänkande. Detta är tyvärr något som ofta förbises i forskningssammanhang och av den rörelse som väl är tänkt att visa t.ex. den som inte hållit på med dylikt innan varför det är viktigt.

    Här ett utdrag från ett inlägg 2011-01-21 i den diskussionen:
    "Att klippa och klistra ihop ett släktträd från källor på internet utan att själv studera och bedöma originalkällornas rimlighet är inte släktforskning. Att sedan publicera sådana släktträd på nätet anser jag omdömeslöst och oseriöst. De flesta av oss har väl sett felaktiga uppgifter på nätet, som återkommer om och om igen i nya publikationer. Det hjälper inte att man själv försöker publicera korrekta resultat."

    Senaste inlägget skrevs 2011-01-26 och där stod bl.a. att
    "Alla inläggen har sin del i en eller annan sanning.
    Problemet är att Forumet är till för "släktforskare" som nått olika långt i sitt kunnande.
    Därför är det viktigt att erfarna släktforskare påtalar de "fällor" som finns på området,
    och att man gör det så fort det finns möjligheter för alla nybörjare.
    Att det finns "glädjeforskare" där ute är en del av bredden i vår verksamhet."




    Mvh/Sten Magnusson

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •