Resultat 1 till 6 av 6

Ämne: Faddrar/Utskrift

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Hans-Peters avatar
    Hans-Peter Stülten
    Medlemsnr
    25567
    Ort
    Nynäshamn
    Inlägg
    627
    Hej igen Kåre!

    Egentligen borde du nog ta kontakt med en fadder i närheten av där du bor, han kan i påkommande fall vid "handpåläggning" av din dator visa dig exakt vad det är som skall göras.

    Men jag skall försöka förklara så gott jag kan:

    I den information som har gått ut i samband med släppet av Disgen 2016, står att alla de faddrar du har registrerat omvandlas till personer. Dessa personer kan du söka rätt på i sökmenyn (kikaren), genom att välja "begränsa sökning via flaggor" och i de två kolumner till höger flytta "importerat fadder risk för dubblett" från den vänster till den höger kolumnen, sedan tryck på sök. Du får nu en lista på alla dina faddrar, i denna lista kan du dubbelklicka på ett namn och informationen om denna person kommer upp i ett fönster "personöversikt" Det var det jag syftade på i mitt förra svar.

    Det som är ditt problem, är att du för en av dina anor har ett antal faddrar inskrivna, i panelen "Fadder", dessa är enbart namn som du redan har konstaterat.

    För att få de importerade faddrar och de faddrar som står i panelen att hänga ihop, måste du i "fadder" panelen välja "lägg till fadder" därefter söker du efter en av de importerade med rätt namn och lägger till honom, därefter kan du ta bort hans dubblett.

    Fördelen för dig är att alla faddrar numera är personer, du kan alltså jobba med dem på samma sätt som vilken som helst annan person i din databas. Syftet med att göra faddrarna om till personer är att de ju i många fall finns i databasen i annan skepnad än just faddrar, det kan vara moster, faster, onkel kusin o.s.v. Nu har du möjligheten att koppa ihop det även i fadder panelen.

    Jag kan hålla med om att det blir en del jobb just efter konverteringen om man har många registrerade faddrar, men jag tycker det är värt jobbet. Man behöver ju inte göra allt första dagen, man kan ta det lite pö om pö, det har jag gjort. Efterhand som alla har kommit in på rätt plats och kopplats ihop med resten av släkten, i de fall där det är så, blir listan med "Importerade faddrar risk för dubblett" mindre och mindre.

    Hoppas denna långa förklaringen var till hjälp för dig.
    Med vänlig hälsning
    Hans-Peter Stülten

  2. #2

    Kåre Olsson
    Medlemsnr
    40469
    Inlägg
    115
    Stort tack för ditt tålamod Hans-Peter.
    Men jag tror nog att jag backar och bara skriver in faddrar som en textnotis.
    Det verkar krångligt att använda Disgen-systemet, och jag får heller inte utskrifterna av faddrar att visa det jag vill.

    Kanske försöker jag när jag känner mej mer motiverad, men just nu känns det lite motigt!

    Ha en trevlig dag!

    Kåre

  3. #3
    Hans-Peters avatar
    Hans-Peter Stülten
    Medlemsnr
    25567
    Ort
    Nynäshamn
    Inlägg
    627
    Hej Kåre!

    Varför inte ta kontakt med en fadder i närheten av där du bor, det kan ju tänkas det mesta klarnar när han kan visa dig mera praktisk hur det fungerar. Antingen genom att ni träffas eller med TeamViewer och fjärrkontroll.

    Det låter betydligt mera invecklat än det är, det kan jag lova dig.
    Med vänlig hälsning
    Hans-Peter Stülten

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •