Resultat 1 till 10 av 10

Ämne: Flicknamn

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1

    Rune Johansson
    Medlemsnr
    2124
    Inlägg
    25

    Flicknamn

    Väldigt många frågor kommer alltid upp på släktforskningskurser om hur efternamn ska skrivas. Vid namnbyte, t ex vid giftermål, får många nya efternamn. Hur ska detta hanteras? Rådet beträffande kvinnor brukar vara att använda flicknamnet, men när man sedan gör sökningar etc kanske utgångspunkten är ett annat efternamn. Det borde ju vara möjligt att ordna så att flera använda efternamn kan registreras, gärna så att det tydligt framgår vad som är flicknamn resp senare namn.
    Hälsningar
    Rune Johansson
    Kursledare i släktforskning och DISGEN
    F d DIS-fadder

  2. #2

    Bo Kleve
    Medlemsnr
    424
    Ort
    Linköping
    Inlägg
    148
    Har du läst Christer söktips på http://forum.dis.se/vb/showthread.php?2289-S%F6ktips? Jag tyckte att det var ett bra tips!

    /BoK

  3. #3

    Rune Johansson
    Medlemsnr
    2124
    Inlägg
    25
    Jag känner väl till att det går att söka på det sättet. Jag har själv testat och det fungerar bra. Problemet är bara att i vissa situationer känner man bara till ett av flera efternamn, som en person använt sig av. Då behöver man kunna söka på alla tänkbara efternamn, som man råkar ha. Därför är det viktigt att man enkelt kan lägga in alla personens använda efternamn, t ex flicknamn, soldatnamn, patronymikum och släktnamn.
    Hälsningar
    Rune Johansson
    Kursledare i släktforskning och DISGEN
    F d DIS-fadder

  4. #4
    Hans-Peters avatar
    Hans-Peter Stülten
    Medlemsnr
    25567
    Ort
    Nynäshamn
    Inlägg
    627
    Hej Rune!

    Som jag förstår din fråga vill du kunna lägga alla en persons efternamn in i personöversikten, du vill även kunna söka på villkorligt efternamn när du använder kikaren.

    Jag testade nyss att söka på några personer i min databas, jag sökte på såväl kvinnor där jag sökte på såväl flicknamn som namnet som gifta, det fungerade alldeles utmärkt, rätt kvinna kom upp varje gång. Ibland samman med andra som har samma namnkombination i vissa delar, men det är ju inte så förvånande, Larsdotter är ju inget ovanligt efternamn.

    Jag sökte även på en knekt där jag sökte på hans knektnamn, även där fungerade det som det skulle.

    Så frågan är kanske hur man skriver in efternamnen? Där har ju varit ett antal olika förslag på det genom åren.

    Eller också har jag inte förstådd din fråga, det är ju också en möjlighet.
    Med vänlig hälsning
    Hans-Peter Stülten

  5. #5

    Rune Johansson
    Medlemsnr
    2124
    Inlägg
    25
    Hej! Ja, det kanske handlar om hur man skriver in efternamnen, men eftersom kvinnor ofta byter namn vid giftermål, tycker jag åtminstone det kunde vara bra att kunna lägga in särskilt. Jag har själv lagt in flera efternamn på många personer och vet att sökningar går bra på bara ett av de inmatade namnen. Då har jag i efternamnsnotisen skrivit först flicknamnet, sedan ordet gift (eller bara g) och efternamnet som gift. Men det ville inte DISBYT godta och angav alla dessa efternamnsuppgifter som felaktiga! Jag har inte ändrat detta på mina gamla uppgifter, men skriver nu bara in flicknamnet. Och det känns inte längre så roligt att skicka in utdrag till Disbyt, som därmed går miste om mina ca 30000 personer.
    Hälsningar
    Rune Johansson
    Kursledare i släktforskning och DISGEN
    F d DIS-fadder

  6. #6
    Hans-Peters avatar
    Hans-Peter Stülten
    Medlemsnr
    25567
    Ort
    Nynäshamn
    Inlägg
    627
    Hej Rune!

    Det har ju varit många förslag på hur man skulle skriva in speciellt kvinnors efternamn i samband med namnbyte vid gifte:

    Skriva in flicknamnet två mellanslag sedan bindestreck två mellanslag och gifte namnet.

    Flicknamnet två mellanslag gifte namnet

    Flicknamnet mellanslag gifte namnet

    Alla förslag som har getts här i detta forum genom åren.

    Själv har jag fastnat för flicknamnet ett mellanslag och gifte namnet.

    Jag kan söka på vilket av namnen jag vill och det ger inga pekpinnar från disbyt ombudet.

    Med andra ord det fungerar i alla sammanhang.

    Naturligtvis använder jag samma princip när män byter namn eller har flera namn som knektar till exempel.

    Aktuellt för min egen del då jag fram till för några år sedan het Larsson sedan tog jag min fars namn Stülten, så på min personöversikt står alltså Larsson Stülten i efternamns rubriken.
    Med vänlig hälsning
    Hans-Peter Stülten

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •