Fel vid uppdatering av kartvisning av ort och underliggande
Jag har en mängd gatuadresser registrerade under Umeå stad (bild 2). Jag vill inte att dessa skall visas och gröta till kartan. Dessa låg efter inläggning att visas i kartan från zoomnivå 26 (bild 1). Jag högerklickade på Umeå i ortsträdet till vänster om kartan och valde "Anpassa visning av orten i kartan...". Där markerade jag "Ändringen skall gälla Markerad ort och alla underliggande" och avmarkerade "Visa orten i kartan" (bild 3). Efter några sekunders processande blev resultatet att för Umeå självt var kartvisningen avmarkerad men för alla underliggande orter var kartvisningen fortfarande markerad och zoomnivån dessutom ändrad till 2, ett ännu större problem än ursprungligen (bild 4).
Detta är väl att betrakta som ett programfel, men kanske bör bekräftas av fler innan det läggs in som felrapport.
Disgenversion 2016.6.
(Redigerad: Bild 1 och bild 2 hamnade i fel ordning vid uppladdningen, har ändrat hänvisningarna i texten.)
Senast redigerat av Edgar den 2017-12-08 klockan 10:23.