Resultat 1 till 19 av 19

Ämne: DIS Wiki

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1

    Sten Magnusson
    Medlemsnr
    6438
    Inlägg
    107

    DIS Wiki

    Citat Ursprungligen postat av Phryxe Visa inlägg
    Om dom handlar om samma sak kan man tycka det är slöseri med resurser, men det skulle det vara även om man valde någon annan form för publicering, vanliga statiska hemsidor eller ett CMS. Wikis är svårslaget när det gäller att hitta en form där flera kan arbeta tillsammans med artiklar på Internet.
    Min erfarenhet av t.ex. Wiki-Rötter är att den användare som i bl.a. en användardiskussion kan ha en synpunkt som skiljer sig från administratörens ofta bemöts med argument som är osakliga. Det ska enligt uppgift finnas en versionshistorik så att de ändringar som görs går att se. Jag kan ha fel men jag har tyckt mig se att den blivit raderad eller åtminstone ändrad vid ett antal tillfällen.

    Därutöver kan en ny användare göra misstag som då genast påpekas av en administratör. Administratören kan däremot utan vidare skriva diverse inlägg direkt på den sida som är avsedd för användarens presentation. Inlägg som alltså enbart hör till användardiskussionen.

    Mvh/Sten Magnusson

  2. #2

    Sten Magnusson
    Medlemsnr
    6438
    Inlägg
    107

    DIS Wiki

    Har det blivit en dubblettpostning berodde det enbart på att sidan försvann då inlägget postades.

    Mvh/Sten Magnusson

  3. #3
    Som tidigare förts fram finns det ju ett förslag att utreda införandet av en genealogisk databas över Sveriges historiska befolkning. Utan att föregripa vad Dis kan komma fram till i utredningsarbetet kan (eller kanske bör) en sådan databas delas upp i två delar kopplade till varandra. Den ena delen omfattar enbart ett fåtal statiska uppgifter om varje person, som "kvalitetssäkras", medan den andra delen får en dynamisk uppbyggnad, där levnadsbeskrivnngar och annan intressant information eller externa länkar kring respektive person läggs in. Den senare delen är säkert lämpad för en "Wiki-lösning.

  4. #4
    Phryxes avatar
    C-G Magnusson
    Medlemsnr
    13088
    Inlägg
    1 039
    Kan man lägga till en modul för fotnoter?

    <ref>Källa bla bla</ref>

    == References ==

  5. #5
    DanielBerglunds avatar
    Daniel Berglund
    Medlemsnr
    25564
    Ort
    Göteborg
    Inlägg
    1 249
    Kan man nog, har du en länk till en sådan modul?
    Vice ordförande (2025) & Disgenutvecklare.

  6. #6
    Phryxes avatar
    C-G Magnusson
    Medlemsnr
    13088
    Inlägg
    1 039

  7. #7
    Phryxes avatar
    C-G Magnusson
    Medlemsnr
    13088
    Inlägg
    1 039
    Här ser man hur man använder Footnotes.

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •