-
Ändrade koordinater på orter
Hur kan man på ett enkelt sätt se att koordinaterna på en plats är ändrade från den förvalda sockenkyrkan. Kan inte se att det framgår någonstans. Borde på något sätt markeras i ort-trädet vilka som är ändrade eller allra minst att det framgår på inmatningssidan att koordinaterna ändrats till platsens verkliga läge.
-
Ta fram kartan, se till att du har orterna till vänster framme. Sätt musmarkören på en gård dra ut den på kartan och släpp. Nu får du en röd blinkande punkt på kartan. Hamnar den på kyrkan har du inte ändrat.
-
Jag brukar göra åt andra hållet. Förstora kartan vid kyrkan. Där ligger de byar/gårdar som inte har fått egna koordinater. Det kan vara svårt att läsa namnen, de ligger över varandra. Jag brukar klara ut dem en och en.
-
Tack för informationen. Tycker dock fortfarande att det på något sätt bör framgå vilka orter som är ändrade direkt i programmet. Dessutom vore det enklare om man skulle kunna köra ut en lista på vilka som ännu inte är ändrade.
Behörigheter för att posta
- Du får inte posta nya ämnen
- Du får inte posta svar
- Du får inte posta bifogade filer
- Du får inte redigera dina inlägg
-
Forumets regler