Diskulogen nr 124 i april 2019 innehåller (kommer att innehålla) en insändare med rubricerat tema tillsammans med Dis svar i en kort version.
Den kompletta versionen finns att läsa på hemsidan.
Insändaren får gärna diskuteras i detta forum.
Diskulogen nr 124 i april 2019 innehåller (kommer att innehålla) en insändare med rubricerat tema tillsammans med Dis svar i en kort version.
Den kompletta versionen finns att läsa på hemsidan.
Insändaren får gärna diskuteras i detta forum.
Christer Gustavsson - Dis verksamhetsledare emeritus
Jag håller i allt väsentligt med insändaren.
Speciellt att man tydligen inte på något vis kan utesluta att faddrar tas med som egna individer vid konverteringen.
Detta är för mig ett stort bekymmer och hindrar mig att lämna 8.2
/ Lars
Även jag håller med insändaren. Jag beskrev våren 2016 i DISforum min besvikelse över att ett antal nya personer skapas utan att man ges möjlighet att tacka nej till det.
Jag satte mig sedan med min Dg8 och gjorde ett utdrag med fadderuppgifter (inklusive flock/personnr för identifiering av barnen), valde ut de barn som hade faddrar, kopierade in uppgifterna om dem som anteckningar i barnens dopnotiser och raderade till sist originaluppgifterna hos barnen.
En hel del jobb blev det, men hellre det än att av Dg2016 (senare Dg2018) bli påtvingad en massa mystiska nya personer. Men ingen risk - efter att undan för undan fått läsa om problem med Dg2016/2018 har jag valt att fortsätta med gamla tillförlitliga Dg8.2d.
Senast redigerat av Joel Vogler den 2019-03-14 klockan 09:59.
Jag löste det på samma sätt som Joel, genom att kopiera faddrarna till notiser innan jag gjorde konverteringen. Jag hade dock så många faddrar att jag inte kunde hantera det manuellt utan skapade ett program som gjorde kopieringen. Efter konvertering kunde jag sen bestämma vilka jag ville fixa till enligt "Disgen modellen" men det blev inte så många. Därefter raderade jag alla personer med den flaggan.
Så om Lars eller någon annan vill ha hjälp med kopieringen till notiser så kan jag hjälpa till. Förutsättningen är dock att man ännu inte konverterat.
En person har hört av sig via meddelandefunktionen för att få mer information.
Jag kan lägga den som en länk här ifall fler är nyfikna.
I första inlägget ovan finns en länk som går till insändaren med svar. Där har jag lagt in intressanta länkar för de som inte gillar upplägget i Disgen.
Det mest drastiska alternativet att kasta alla faddrar med flaggan "Importerad fadder, risk för dubblett" har jag inte tagit med.
Christer Gustavsson - Dis verksamhetsledare emeritus