Som jag tidigare skrivit hände ingenting efter 'klick' på "Visa lista". Efter att ha anslutit en mus lyckades jag dra ned nederkanten och kunde då se den dialog där det gick att välja sökning bland flaggade eller bland alla. Det fanns naturligtvis i det fallet ingen lista. Att dialogen på det sätt som görs, 'blandas ihop' med den lista som sedermera kan komma att finnas, bryter mot alla goda GUI-regler.

Efter 'klick' på "Sök efter dubbletter ..." skall givetvis Dg2019 kunna avgöra om en dubblettlista finns eller inte. I det senare fallet skall dialogen 'poppas upp' helt skild från det fönster i vilket dubblettlistan så småningom kommer att visas.

Att man valt "Visa lista" i stället för den konventionella metoden att kunna "Minimize", "Restore" och "Maximize", låter sig inte lätt inses. Har det mångförslagna Produktrådet någon förklaring eller motivering?