Citat Ursprungligen postat av DanielBerglund Visa inlägg
Ett lite förenklat svar är att Apple inte har accepterat vår betalningsmodell (var medlem i DIS, köp Disgen, appen ingår då) utan anser att det är ett fördolt "in-app purchase" dvs att man hämtar en kostnadsfri app och sedan från denna köper sig ytterligare funktionalitet, vilket enligt Apples regler ska gå till på ett visst sätt som vi inte följer. Diskussion med apple pågår, men exakt status för denna diskussion har jag inte.
Man får ju hoppas det snart löser sig. Jag vill ju gärna kunna använda "Släkten" även på min iPhone/iPad i en skarp version.

Jag förmodar man har testat "köp inuti app" och sedan hitta en lösning för de av oss som redan har gjort köpet (Disgen 2019.2 och medlemskap) för att komma om vid problemet.