-
Hej Hans!
Det går inte att återläsa en säkerhetskopia från DG7 direkt in i DG8.2a, man måste gå via DG8.0 eller 1. Jag hjälper dig gärna med det om du skickar säkerhetskopian till mig, hakan.rene@gmail.com.
Håkan René
Supportansvarig DIS
-
Tack för ditt vänliga erbjudande, Håkan!
Jag försökte maila backupfilen till dig men fick detta svar från gmail:
<hakan.rene@gmail.com>: host gmail-smtp-in.l.google.com[74.125.43.27] said:
552-5.7.0 Our system detected an illegal attachment on your message. Please
552-5.7.0 visit http://mail.google.com/support/bin/a...py?answer=6590 to
552 5.7.0 review our attachment guidelines. v9si2779160bku.64 (in reply to
end of DATA command)
Jag har en dator med Disgen 8.1b. Jag kanske kan försöka själv om du ger mig en beskrivning på vad jag ska göra?
Hälsningar
Hans
-
Hans!
Starta 8.1 och välj "Visa / Startdialog". Välj att du vill återläsa en säkerhetskopia från DISGEN 7. Leta upp din säkerhetskopia och markera biblioteket D-Stand och följ anvisningarna. Läs hjälptexten först. När detta är klart gör du en säkerhetskopia. DISGEN skapar en zip-fil som du lämpligen lägger på ett USB-minne. Denna filen kan du sedan läsa in i DISGEN 8.2a.
-
Varmt tack för hjälpen, Håkan!
Otålig som jag är provade jag på egen hand innan du hann svara och tyckte att resultatet fungerade. Men jag ska testa igen exakt som du säger och se om det blir någon skillnad.
Jag hade tre datorer igång med Disgen 7, resp, 8.1b och 8.2a och startade med en ny Dg7 säkerhetskopia som jag återläste i 8.1b utan att markera D-stand. Sedan gjorde jag en säkerhetskopia i 8.1b som jag återläste i 8.2a också utan att markera D-stand.
Som jag uppfattade det fungerade resultatet i både 8.1b och 8.2a efter omstart av Disgen, men som sagt ska jag köra en ny omgång med markering av D-stand.
Behörigheter för att posta
- Du får inte posta nya ämnen
- Du får inte posta svar
- Du får inte posta bifogade filer
- Du får inte redigera dina inlägg
-
Forumets regler