Det är alldeles rätt som ni säger. Disgen har inget separat fält eller funktion för flicknamn. Så även om det finns definierat i Gedcom-standarden, så kan Disgen varken exportera eller importera den funktionen korrekt.
Även om det finns möjlighet att ange olika efternamn i Disgen, för olika tidsperioder, så är det mycket för att man skall kunna söka på olika efternamn, fastän de inte visas i utskrifter. Alla exporteras till Gedcom som ett sammanslaget efternamn.
Många av oss löser det på lite olika sätt, t.ex. att ange i text-notiser eller som anteckning eller fotnot i födelse- eller dopnotisen. Många använder genomgående flicknamn.
Med tanke på DNA-forskning och i jämförelser och kommunikation med andra forskare är det nog nödvändigt att vi gör på ett enhetligt sätt, men hur det skall lösas i olika program är nog knivigt.




Svara med citat