Resultat 1 till 3 av 3

Ämne: Nya Disgenversiioner

  1. #1

    Christina Karlsson
    Medlemsnr
    45779
    Inlägg
    1

    Nya Disgenversiioner

    Jag undrar om tanken är att det ska komma nya versioner av Disgen vartannat år?
    Som ”till-och-från”-forskare innebär de nya versionerna att det går åt onödigt mycket tid för mej att sätta mej in i den nya programvaran. Har därför några frågor:
    Vad händer om jag inte uppgraderar?
    Går jag miste om tillgången till Disbyt eller Dispos?
    Kommer överföring/uppdatering till appen Släkten att påverkas?
    Eller finns några andra anledningar till att man behöver uppgradera?
    Jag är ju inte insatt i programskapande men tycker det är trist att man inte bara kan uppdatera programvaran utan måste lanserar nya versioner så ofta som det görs. Jag skulle hellre betala en årsabonnemangskostnad och få uppdateringar automatiskt.
    Mvh Christina

  2. #2

    Gunnar Ljuslin
    Medlemsnr
    63367
    Inlägg
    1

    Disgen 2025.2

    Jag är medlem 63367 och har Disgen 2025. Jag har inte börjat använda programmet eftersom jag inte hunnit gå grundkursen. I oktober ska jag ta grundkursen hos Engelholm genealogi. Då vill jag använda Disgen 2025.2 men min licensnyckel ger mig bara tillträde till den tidigare versionen Dis 2025.
    Kan jag få en ny licensnyckel?
    Mvh
    Gunnar Ljuslin

  3. #3

    Carl-Johan Gustafsson
    Medlemsnr
    19138
    Ort
    Nykvarn
    Inlägg
    617
    Att uppdatera till 2025.2 ingår i din licens. Kontakta en fadder så får du hjälp att fixa det praktiska.

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •