Av Torsten Bäck Måndagen den 5 januari, 2004 - 10:15: |
Det händer ibland, att man hittar uppgifter om personer, som troligen ingår i ens släkt. Speciella namn gör, att sannolikheten är mycket stor för att de hör dit.
Dessa uppgifter om personer med samma namn vill man naturligtvis spara för att ha till hands, om man senare skulle hitta släktkopplingen.
Var lagrar man sådana uppgifter om personer, som man således inte direkt kan relateras till någon släkting i DISGEN?
Av Marianne Munktell Måndagen den 5 januari, 2004 - 10:37: |
Torsten!
Jag brukar skapa en ny flock som jag kallar för t.ex. "orelaterade". Där lägger jag in personer som jag kan ha användning för senare. Visar de sig ha någon anknytning till min släkt flyttar jag över dem till en lämpligare flock.
Av Torsten Bäck Måndagen den 5 januari, 2004 - 12:53: |
Marianne!
Tack för tipset. I vilken meny skapar jag den flocken?
Av Rolf Eriksson Måndagen den 5 januari, 2004 - 18:23: |
Flocken skapar du under Skapa
Står det inte Skapa flock där så gå in under Inställningar - Anpassa och kryssa i rutan Använda flera flockar och gå tillbaka till Skapa.
Rolf Eriksson
Av Marianne Munktell Tisdagen den 6 januari, 2004 - 09:40: |
Torsten och övriga!
Det står utförligt i handledningen för DISGEN hur man skapar nya flockar. Ibland glömmer man att handledningen finns...